Kunstnik Raivo Ird on viikingiteemat palju uurinud ning tema sõnul ei olnud viiking mitte rahvus, vaid hoopis ametinimetus. Igaüks, kes tööga hakkama sai, võis 8–11. sajandi paiku viikingiks hakata. Peamiselt on viikingid tuntud oma meresõiduoskuse ja röövimistuhina poolest.
Viikingite laevad olid kerged ning väledad. Nendega sai sõita mööda Läänemerd, aga pikad laevad sobisid hästi ka jõgedel seilamiseks. Kui tarvis, võis laev neid ka ühest veekogust teise kanda. Veeteed lõuna ja ida poole käisid läbi Eesti.
Läänemere idakallast, kuhu alla kuulub ka Eesti, tuntigi viikingite seas kui Idateed. Vahel käidi siin kauplemas, teinekord ka sõdimas. «Umbes aastal 600 jättis oma elu Eestisse siia rüüstama tulnud Uppsala kuningas Ingvar,» kirjeldas Ird. Tavaliselt meeldis viikingitele seilata nii, et maismaa liiga kaugele ei jäänud.
Eestist on leitud uhkeid viikingilaevu
Eesti saared ja Läänemaa olid kindlasti viikingite maailma osad. Ühed uhkeimad viikingilaevad on leitud Saaremaalt Salme külast. Leitud kahes laevas oli suurem seltskond meresõitjaid. Ilmselt oli tegemist Rootsist pärit aumeestega, sest varandust oli neil oma aja kohta väga palju. Miks ja kuidas nad kõik Saaremaal oma otsa leidsid, pole teada. «Salme veresauna täpsemaid asjaolusid jäävad varjama ajahämaruse läbitungimatud varjud ning teha võib vaid oletusi,» tõdes Ird.
Kahe laeva peale kokku leiti enam kui neljakümne sõdalase luustikud ja umbes sama palju mõõku. Laeval olid neil kaasas ka koerad. Leiti veel nuge, nooleotsi, täringuid, kamme ja ehteid. Kuna viikingitega aeti asju, siis levis ka siin toonane põhjamaade mood. Ka mujalt Eestist on leitud viikingiaegseid ehteid, relvi ja koguni Araabia kalifaadi hõbemünte. Hõbe olid toona väga hinnas ning seda kasutati üle-euroopalise rahana. Suur hulk viikingiaegset hõbedat leiti näiteks Rõuge linnusest.