Muidugi on putukate hulgas ka neid, keda enamik inimesi alati ilusaks peab – liblikaid. «Suured liblikad on nagu filmidest,» leidis Kirsi vitriine uudistades. Liblikate kõrval on veel mitmeid suuremaid ja väiksemaid putukaid, keda vaadates tekkis küsimus, kuidas neid küll kinni püüti. «Selleks tuleb võrguga ringi joosta,» pakkus Kaspar. Kui ta ise võrku käes hoidis, hakkas noormees kahtlema – nimelt oli võrk viiemeetrise käepideme otsas, millega jooksmine tundus väsitav.
Noorte küsimustele vastas Tallinna loomaaia loodushariduse spetsialist Leif-August Kirs.
Kas putukanäitusel vitriini taga on putukad, kes on kunagi elus olnud?
Just, need putukad on loodusest püütud, seejärel vastava tehnikaga sirutatud ja kuivatatud. Kuivatatud kujul võivad putukad säilida tuhandeid aastaid, kui nende eest hoolt kanda ja tingimusi sobivana hoida. Näiteks on leitud muumiate hauakambritest surnud täisid, kes olid seal olnud ligi 2000 aastat.
Nõelastatud putukad säilivad nii hästi, sest putukate skelett ei ole keha sees nagu meil, vaid hoopis katab keha väljastpoolt ja koosneb tugevast kitiinist. Ka luulise skeletiga loomadel säilivad ju luud tuhandeid aastaid, niisamuti ka putukaskelett. Nii pikaks säilitamiseks on aga vaja sobivat tingimust, mis putuka puhul tähendab kuivust.
Kuidas putukaid püütakse?
Kõige tuntum viis on liblikavõrk, millega saab ringi lendavaid putukaid taga ajada. Niimoodi saab kätte aga vaid suuremaid liike, keda on looduses silmaga hästi näha. Enamik putukaid peidab end taimestiku varjus, seega palju kirjum seltskond jääb võrku siis, kui «niita» võrguga läbi heina või põõsastiku.
Öösel püütakse putukaid valge lina ja säravate lampide abil. Putukad orienteeruvad öösel kuuvalguse abil ning särav lamp keset pimedust ajab nad segadusse, mistõttu jäävad nad lambi lähistele ringi lendama või konutama. Teadlased kasutavad oma töös enamasti aga lõksutüüpi püügivahendeid, mida saab kuskile üles seada ning mõne aja pärast tühjendada. Selliste lõksudega ei pea ise pidevalt püügiprotsessi juures olema ning saab väga hea ülevaate, milliseid ja kui palju putukaid mingis kohas elab.
Mille järgi valiti putukad, keda elusana näha saame?
Enamik neist olid loomaaias juba varem olemas, kuid külastajate jaoks varjul. Sealt valiti kõige efektsemad liigid ehk suuremad ja värvikirevamad. Ülejäänud putukad telliti juurde. Valik on tehtud ka selle põhjal, et oleks esindajaid igast putukaametist, mida näitusel tutvustatakse.
Kas hiid-oliivtuhatjalg on ka putukas?
Ei, tuhat- ja sadajalgsed on hoopis hulkjalgsed. Nad on putukatele lähedane rühm ja täidavad putukatega samasuguseid rolle looduses, kuid on oma kehaehituselt putukatest erinevad. Näiteks on igal putukal alati kuus jalga, kuid hulkjalgsetel alati rohkem. Ka ei ole ühelgi hulkjalgsel tiibu.
Kuidas saab loomaaeda vabatahtlikuks tulla?
Kuulutasime enne näituse avamist sotsiaalmeedias välja, et vajame abilisi putukate hooldamiseks. Huvilisi oli väga palju ja nii saimegi endale kooliõpilastest meeskonna, kes käib kaks korda päevas meie elusputukate eest hoolitsemas. Põhiülesanded on terraariumite puhastamine, toidu ja vee vahetamine ning niisutamine.
Mida tehakse loomaaia noorteklubis?
Loomaaia noorteklubi on huviring, kus käivad koos noored alates põhikooli lõpuklassist. Kokkusaamised toimuvad kaks korda kuus, millest ühes toimub Aleksei Turovski loeng ning teises teeme enamasti midagi praktilist. Näiteks uurime koljusid, valmistame loomaaialoomadele põnevaid mänguasju, käime loomaaias loomi uurimas jne. Huviringi kuumakse on 15 eurot