Reede õhtul kõlavad Pääsküla gümnaasiumist metsikud karjed ja kiljed. Need ei ole end ribadeks tuupivad õpilased, kes veel viimast järeltööd ootavad, vaid need on taekwondo klubi Idablokk noored sportlased, kes kasutavad gümnaasiumi spordiruume ühe korraliku trenni tegemiseks.
Distsipliin ja austus ⟩ Intensiivne taekwondo arendab keha ja vaimu
Taekwondo pole ehk kõige tavalisem sport, kuhu oma lapsi viiakse. See on füüsiliselt ja vaimselt raske, aga sellest sünnivad tugevad inimesed, kes saavad trennis õpitut ka pärisellu viia. Mida üldse tähendab taekwondo? See on võitluskunst, mida õpetati esialgu Korea sõduritele 1950. aastatel. Sõna taekwondo koosneb kolmest osast – tae on jalg, kwon on käed ja do on teekond, kuidas midagi saavutada.
Taekwondo põhineb pideval kaitsmisel ja ründamisel, kus sa võid kogu aeg jalgu ja käsi kasutada, et vastasest jagu saada. See nõuab täielikku kontrolli oma keha ja vaimu üle, et üle ei pingutaks ja saavutaks oma parima tulemuse. Taekwondo’s on neli põhiprintsiipi – tahtmine, kuulekus, harjutused ja kannatlikkus.
Ülimalt tähtis on distsipliin ja oma ümbruskonna austamine. Saalis on käitumisreeglid väga täpselt paika pandud. Erilist tähelepanu pööratakse riietusele ja rituaalidele, aga sama tähtis on ka austus õpetajate ja kaasvõitlejate vastu.
Keha soojaks ja vaim valmis
Iga treeningu juures on oluline osa soojendusel, kuid taekwondo puhul on see üks kõige tähtsamatest osadest üldse. Kõik lihased ja liigesed tuleb soojaks teha, sest muidu on vigastused ja rebendid väga kiired tekkima. «Teeme umbes pool tundi soojendust, et keha oleks treeninguks valmis,» seletab treener Aleksandr Galaktionov.
Ja tõepoolest, selleks, mis noori ees ootab, peab keha valmis olema küll. Jalad tõusevad muretult metsikutele kõrgustele, korduseid tehakse nii et vähe ei ole. Kõik liigutused on intensiivsed, aga äärmiselt kontrollitud ning graatsilised. Uskumatult ilus on vaadata, kuidas noored kontrollivad oma keha ja igat liigutust.
Idabloki noored on päris võimsate tulemusteni jõudnud. Treener Aleksandri käe all on sportlased mitmel korral välismaal käinud ja medaleid koju toonud. Aleksandr jälgib, et noored oleksid korrektsed ja käituksid vastavalt taekwondo printsiipidele.
Ühine eesmärk paremaks muutuda
Idabloki klubis hoitakse ühte. Kõik on ühise eesmärgi eest väljas, et areneda ja paremaks muutuda. Kuid tuleb arvestada ka asjaoluga, et kõik noored on erineva kaalu ja pikkusega, mistõttu võivad tulla väikesed ebakõlad sisse treeningutes. «Midagi pole parata, meie suuremad poisid peavad väiksematega treenima, sest neile lihtsalt ei ole kedagi vastu panna,» räägib spordiklubi asepresident Priit Liiu. «Kuid see arendab omamoodi sportlast, kui ta panna ebamugavasse olukorda.»
Nõnda ongi juhtunud, et samal ajal on matil väga erinevatest kaaluklassidest harjutajad ja ei ole ebatavaline, et tüdrukud ja poisid sparrivad omavahel. Kuid see ei ole midagi veidrat, vaid kõik vastased suhtuvad üksteisesse austusega. Kui mõnikord vastane keeb natuke üle ja teeb pisut liiga tugeva löögi, siis on ta kohe kiire vabandama ja vastast aitama.
Taekwondo’s mängib vaimne tugevus sama suurt rolli kui füüsiline. «Sa pead olema targem ja nutikam kui su vastane, aga sa pead ka igat oma liigutust jälgima ja kontrollima,» seletab Liiu.
Taekwondo ei ole lihtne spordiala, mida harrastada, aga see pakub huvilistele suurt füüsilist ja vaimset arengut. Distsipliin ja austus on põhikohal ning seda ehk ongi paljudele noortele rohkem vaja. Lisaks muule on see üks kõige ilusamatest aladest, mida jälgida.
NOORED RÄÄGIVAD. Eesmärgid on noortel kõrged
Kutsusime pärast trenni korraks maha istuma neli Idabloki võitlejat – Lars-Lucas Liiu (12), Stefani Nikolajeva (14), Eloura Charlesi (15) ja Aleksander Muskevitsi (15), kellega natuke lähemalt vestlesime.
Kuidas te jõudsite taekwondo juurde?
Lars: Mu lasteaiasõbrad hakkasid siin käima ja pakkusid mulle ka, et tasub tulla.
Stefani: Mind koolis pisut kiusati, siis nägin taekwondo treeningu plakatit ja mõtlesin, et tulen siia.
Eloura: Mul väiksena oli nii palju energiat ja ema tahtis seda kuhugi suunata, siis saatis mind siia.
Aleksander: Sama lugu!
Mis on vahvamad kohad, kus te olete käinud?
Eloura: Usbekistanis näiteks.
Lars: Dubais.
Kas olete siin trennis saanud mõned elulised õppetunnid?
Stefani: Nii palju, kui sa trennis töötad, nii palju saad ka võistlustel saavutatud.
Aleksander: Mida rohkem sa tööd teed, seda paremini pärast ka esined.
Mis on ägedamad mälestused siiamaani?
Stefani: Näiteks need pikad sõidud võistlustele ja osalemine maailmameistrivõistlusel Usbekistanis.
Mis on teie edasised eesmärgid taekwondo’s?
Lars: Ma loodan saada näiteks Euroopa ja maailma meistrivõistlustel ka medaleid.
Aleksander: Loodan olümpiale saada.
Mida ütlete neile, kes pole taekwondo trennis veel käinud?
Eloura: Tulge proovige see trenn ära! See on üpriski lahe ja seda proovitrenni kindlasti ei pea kahetsema.
REEGLID. Taekwondo asutaja, kindral Choi Hong Hi kehtestas järgmised printsiibid, mida peavad kõik taekwondo õpilased järgima:
olge valmis minema, kuigi teekond on raske ja tehke seda, mida on vaja teha, ehkki see ei ole kerge;
olge tähelepanelikud nõrgemate suhtes ja ranged tugevamatega;
olge rahul selle raha ja positsiooniga, mida omate. Kunagi ärge rahulduge enda meisterlikkusega;
alati lõpetage alustatud asi, olgu see suur või väike;
olge valmis õppima igalt inimeselt, sõltumata usust, rassist ja ideoloogiast;
ärge kunagi andke järele survele või ähvardustele, kui teete midagi õilsal eesmärgil;
õppige maailmavaateid ja omandage vilumus läbi tegude, mitte läbi sõnade;
jääge endale kindlaks isegi juhul, kui elus asjaolud muutuvad;
olge alati selliseks õpetajaks, kes õpetab noorelt kehaga, vanalt sõnadega ja peale surma vaimse pärandiga.
Allikas: Eesti taekwondo liit