Kuidas sa kuuljate noortega suhtled?
Tavaliselt suhtleme mobiilsõnumitega või asjadele osutades. Mõned noored on väga usinad ja tahavad ka ise eesti viipekeelt õppida. Mõni omandab kiiresti viiped ja sõrmendid, teistel kulub jälle rohkem aega. Kõige olulisem on see, et inimesed tahavad õppida.
Millised on noorte hirmud üksteisega suheldes?
Kuuljad ei tea, kuidas kurtidega suhelda. Kardetakse, et kurdid võivad valesti aru saada ja solvuvad. Mina aga alati julgustan neid omavahel suhtlema. Väga hästi aitavad noori lähendada mängud, näiteks kaardimängud Laama ja Uno, kus piisab kehakeelest.
Kas sul on mõni näide või naljakas lugu, kus üksteist on valesti mõistetud?
Kolleegidega on küll juhtunud naljakaid asju. Näiteks tahtis kolleeg küsida «Kas sa tahad puhkama minna?», aga sõna «puhkama» viiples ta teise käekujuga, mis tähendab «surema». Siis tuli kokku lause «Kas sa tahad surra?». Mina siis küsisin, et kas sain ikka su mõttest aru, et mõtlesid tegelikult puhkusele, eks? Kolleeg vabandas, et viiples valesti. Viibe ongi sarnane, aga käe kuju on erinev. Tuleb ettevaatlik olla! (naerab)
Kuidas saavad kuuljad noored viipekeelt õppida?
E-sõnastikud on olemas, näiteks eki.ee-s, aga võib ka guugeldada. Lisaks veel koduleht spreadthesign.com. Soovitan jälgida ka Eesti kurtide liidu ja Eesti viipekeele seltsi kodulehte või Facebooki. Eesti viipekeele selts tegeleb aktiivselt eesti viipekeele õpetamisega.