P, 3.12.2023

Külas Valga militaarpargis ⟩ Iga tuba muuseumis viib omaette rännakule

Jane Saks
, Postimees Juuniori reporter
Facebook
Comments
Muuseumis on ehedad tükid lahinguväljadelt.
Muuseumis on ehedad tükid lahinguväljadelt. Foto: Arvo Meeks

Valga militaarteemapark-muuseum on üks Baltimaade põnevaimaid militaarteemaparke, kus tutvustavad oma tegemisi kaitse­vägi, politsei- ja piiri­valve­amet, kaitse­liit ning kaitse­politsei, samuti meie naabrid Läti politsei, piiri­valve ja päästjad. Tõsised sõja­ajaloo huvilised saavad tutvuda ka Eesti suurima relva­koguga. Valgas elav Mark Laar (12) arvas, et just relvade tuba on muuseumis kõige põnevam.

Muuseum asub endises sõjaväeosas, mis on väljast aiaga ümbritsetud, seega eksimisvõimalust seal ei ole. Külastajad saavad uudistada kahel korrusel asuvaid teematubasid ja õueala nii kaugele, kuni aed vastu tuleb. Teemapargi väli­näitusel eksponeeritakse sõja­tehnikat ja kahureid, mille hulgas on ka heli­kopterid Mi-8, tuletõrje­auto, mitut tüüpi kuulipilduja pesad ja mere­miinid. Ring­käigu võib lõpetada aga metsa­venna ­onnis.

Vastupidiselt minule ei olnud Mark muuseumis esimest korda. Ta on seal varem nii üksi kui ka koos sõpradega käinud. Esimene tuba, kuhu ta mind kaasa kutsus, oligi relvatuba. Poisil oli ka õigus – toas oli tõesti palju, mida vaadata. Kõik relvad olid ohutult hästi valgustatud klaaskappides ning uudistamist jagus seal tükiks ajaks.

Lisaks relvadele ja tehnikale vaatasime vitriinkappides vanu dokumente, kirju ning silma jäid ka USA dollarid ja Eesti kroonid. «Mul on endal ka mõned ühe- ja kahedollarilised kodus,» ütles poiss. Hakkasin siis ka ise mõtlema, et mis mul kodus on ja tõdesin, et pole mul dollareid ega ka kroone, sest viimased vahetasin aastaid tagasi eurode vastu. «Äkki on sul rublasid?» küsis Mark, aga rublaajal olin mina nii pisike, et raha mulle ei antud ja ka mu vanemad ei ole neid säilitanud.

Relvade tuba muuseumis.
Relvade tuba muuseumis. Foto: Arvo Meeks

Militaarhuvi on seotud sellega, et noormees ise on aktiivne noorkotkas. Ta käib hea meelega metsas ning suvelaagrites, ent kõige enam naudib koos teistega airsoft’i mängimist. «Kes mind täpselt noorkotkastega liituma kutsus, ma ei mäleta, kuid minu eeskujul on organisatsiooniga liitunud ka mu vend ja õde,» ütles Mark.

Kindlaid eeskujusid Markil ei ole. Nagu poisse ikka, on ka teda paelunud nii politsei kui ka päästja amet, kuid midagi otsustanud ta veel ei ole. Aktiivse poisina käib Mark ka saalihokis, talvel jäähokitrennis. Kuid suvel, kui koolis on vaheaeg, lööb ta vabatahtlikuna kaasa Milfestil, mis toimub sealsamas muuseumi aladel. Sealsed ülesanded ei ole rasked ning näha saab ka kuulsusi. «Eelmisel aastal esines festivalil Smilers ja vabatahtlike ülesanne oli kontserdi turvamine,» oli poiss siiani saadud kogemusest elevil.

Fotol on lava, kus on üles astunud ka Smilers. Aga kas leiad fotolt ka burgeriputka?
Fotol on lava, kus on üles astunud ka Smilers. Aga kas leiad fotolt ka burgeriputka? Foto: Arvo Meeks

PROOVI SINAGI. Mida muuseumis teha saab?

Sõit sõjamasinatega

Olgu sõit pikk või lühike, tähtis on, et see oleks asjalik. Lühikesed sõidud toimuvad koos sohvriga teemapargi maa-alal. Võimalik on tellida sõitu näiteks soomukil, USA päritolu veoautol Kaiser, vene päritolu Krazil ja sõjaväe džiibiga. Pikemat sõitu saab samade masinatega teha maastikul. See on elamus, mis võtab jalad värisema!

Foto: Arvo Meeks

Laserlahingud

Rollimängud laserrelvadega panevad vere keema! Kinnitad andurrihmad ümber pea, võtad relva kätte ja oledki kas linnalahingus või sõjas kõrbes. Seda mängu naudivad kõik.

Laskesimulaator

Ohutu laskesimulaator pakub võimaluse kätt harjutada nii noorel laskespordihuvilisel kui ka militaarhuvidega vanaemal-vanaisal. Ekraanile kuvatud märklaud näitab lasketulemust ja iga laskja näeb oma silmaga, kas ta kõlbab jänese- või karujahti pidama.

Ronimissein

Ronimissein on nagu elu ise, kus tee viib üles ja alla. Siin saab ise oma raja valida, olgu selleks kas punane, sinine, kollane või roheline.

Foto: Arvo Meeks

Elamuslend Valga kohal

Elamuslennul võtab sind vastu piloot ja juhib mööda metalltreppi helikopterisse. Aknast on näha lennuki teekonda piki Kuperjanovi tänavat Jaani kirikuni ning mööda Pedeli jõe kallast tagasi.

Laskmine kadast

Kada ehk ragulka on käsitsi vinnastatav laskerelv, mille kolmeharulise raami ülemise kahe otsa vahele on pandud kumm. See on vanemale põlvkonnale lõbus lapsepõlvemälestus ning noortele lihtsalt põnev tegevus.

Metsavenna punker

Metsavenna punker on ehitatud endise metsavenna Alfred Käärmanni õpetuse järgi talvepunkriks, mida saab vajadusel soojaks kütta. Seal sees on lihtne, kuid karm sisustus.

Vibulaskmine ja takistusrada

Takistusraja tempo saab igaüks ise valida ning läbida see kas aja peale või lihtsalt nautida liikumislusti. Vibulaskmisel saab oma täpsust näidata lihtsa ajaloolise vibu abil.

 
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles