Kui tänapäeval tundub, et ainus viis muusika kuulamiseks ongi erinevates rakendustes striimimine, siis tegelikkuses on juba sadu aastaid muusikat kuulatud füüsilistelt helikandjatelt. Enamjaolt on need vinüülplaadid, helikassetid või CD-plaadid, mis kõik on omal ajal olnud tipptasemel helikandjad.
Enne striimimise võidukäiku olid füüsilised helikandjad ülipopulaarsed ning plaadipoode leidus pea igas linnas. Nüüd leiab selliseid poode harva, ent huvilised teavad ikka kohti, kust plaate osta. Üks sellistest on Tartus asuv plaadipood Gramophonetree. «See oli mul unistus aastaid enne seda, kui ma 2015. aastal poe avasin. See mõte tundus alati utoopiline,» rääkis poe omanik Rainer Rob Sirel.
Ta sai tuttavaks Ahto Külvetiga, kes soovis samuti plaadipoodi avada ja kaks meest ühendasid oma unistused. Neil tekkis võimalus oma poed avada Genialistide klubis ja nii tekkisidki üksteise kõrvale Gramophonetree Records ja Psühhoteek, mis küll nüüdseks on kolinud.
Kuigi Sirel ei teadnud üldse, kas pood saab menukaks või mitte, sai üsna kiiresti selgeks, et ta võib ainult poepidamisele keskenduda. «Ma ei teadnud enne avamispäeva, kas ja kuidas hakkan siin uksi lahti hoidma, aga juba järgmisel päeval helistasin toonasele ülemusele, et ma ei tule enam tööle,» seletas ta.
Suur osa Sireli tööpäevast kulub plaatide otsimisele, sest ta peab silma peal hoidma müükidel üle maailma. «Ühtpidi on see unistuste töö, et kuulad päev otsa muusikat, aga tegeled väga suure osa ajast just netis plaatide otsimisega.» Vahel aga näkkab, kui saad kellegi suure erakogu ära osta.